Otvoren kreativni natječaj "Podijeli znanje, a ne zadaću"

Autor: Pavo Štimac, 9. 5. 2014.

Natječaj „Podijeli znanje, a na zadaću“ potiče učenice i učenike srednjih škola na na aktivno i konstruktivno predlaganje načina osobnog doprinosa razvoju odgovornijeg, poštenijeg hrvatskog društva i povratku izgubljenog društvenog povjerenja.

Otvoren kreativni natječaj "Podijeli znanje, a ne zadaću"

Zagreb, 14. travnja 2014. - „Podijeli znanje, a ne zadaću“ je kreativni natječaj Foruma za slobodu odgoja koji se provodi s ciljem podizanja svijesti o važnosti uloge građana i osobne odgovornosti u stvaranju društva s nultom tolerancijom na korupciju. Natječaj za otvoren za učenice i učenike srednjih škola od 14. travnja do 22. svibnja 2014. godine.

Natječaj se provodi u sklopu projekta „Obrazovanje protiv korupcije“ kojeg provodi Forum za slobodu odgoja u partnerstvu s „Network of Education Policy Centers“, Agencijom lokalne demokracije, Sisak, Agencijom lokalne demokracije, Osijek, i Info zonom, Split. Projekt financira Europska unija u sklopu programa IPA 2010 (Pomoć u tranziciji i izgradnji insititucija), a sufinancira Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske.
Iako naslov natječaja cilja na prepisivanje koje u našem društvu još uvijek nije u potpunosti shvaćeno kao koruptivno i neetično djelo, a često se i tolerira, sam natječaj nije samo o prepisivanju. Želja je natječaja da potakne učenike na promišljanje o važnosti individualne odgovornosti u povećanju povjerenja u društvu, koji su konkretni potupci potrebni da bi se povećala društvena odgovornost te koja je uloga škole kao zajednice u podizanju društvene odgovornosti.

Dakle, ovaj Natječaj nije poziv na tužaljke o trenutnom stanju u društvu, već poziv na aktivno i konstruktivno predlaganje načina osobnog doprinosa razvoju odgovornijeg, poštenijeg hrvatskog društva i povratak izgubljenog društvenog povjerenja.

Ovime pozivamo učenice i učenike da se kreativno izraze kroz literarne, likovne, grafičke i video radove o temi Natječaja. Najbolji radovi bit će nagrađeni, a 30 sudionika Natječaja dobit će i priliku sudjelovanja na Ljetnom seminaru „Obrazovanje protiv korupcije“ koji će se održati krajem lipnja.

Informacije o Natječaju zajedno s dokumentima za preuzimanje mogu se naći na mrežnim stranicama Foruma za slobodu odgoja i partnera projekta.

Na mrežnim stranicama mogu se naći i nastavne pripreme koje nastavnici mogu koristiti u nastavi kako bi potaknuli učenike da promišljaju o ovoj temi i da se prijave na Natječaj. Potičemo nastavnike da učenicima skrenu pažnju na ovaj Natječaj.

Mario Bajkuša, direktor razvoja i programa, 01/4663-503, mbajkusa@fso.hr

Filip Gospodnetić, projektni asistent, 01/4663-503, fgospodnetić@fso.hr